Projekt Międzygminny
Szlak Wikliny

Szlak Wikliny to projekt Gminy Miedzichowo zrealizowany przy współpracy Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu, Gminy Nowy Tomyśl, Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie i Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu, współfinansowany ze środków finansowych Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Projekt zrealizowany został w celu przybliżenia tematyki uprawy wikliny i rzemiosła plecionkarskiego.

Dzięki Szlakowi Wikliny poznamy dziedzictwo i żywe tradycje wikliniarstwa jako uprawy, przetwórstwa i wytwórstwa wyrobów z wikliny. Wspólnie odkryjemy na nowo atrakcje turystyczne i kulturowe jakie skrywa w sobie kolebka polskiej wikliny, a także zakochamy się w niekończących się lasach Miedzichowskiego Parku Krajobrazowego i obszarów Natura 2000.

Szlak Wikliny to ponad 100 km trasa rowerowa, edukacyjno-turystyczna zawierająca 17 ciekawych punktów na szlaku oraz 27 punkty wartych zobaczenia w Gminie Miedzichowo oraz Gminie Nowy Tomyśl zlokalizowanymi w pobliżu trasy głównej Szlaku. Wyznaczone zostały pierwotnie 3 trasy pieszo-rowerowe MTB, z częściowo utwardzonymi drogami, a docelowo powstanie ich aż 15.

Pomysłodawcą Szlaku Wikliny jest Pan doktor Stanisław Piechota, Wójt Gminy Miedzichowo.

Honorowy patronat nad projektem sprawuje Starosta Nowotomyski Pan Andrzej Wilkoński.

Projekt ma charakter otwarty, każdy rzemieślnik, restaurator, agroturysta czy przedsiębiorca może dołączyć i stać się częścią Szlaku Wikliny.

Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego